Kodanikupäev

26. novembril tähistatakse Eestis kodanikupäeva. Kodanikupäeval tõstame esile tegusate ja ettevõtlike inimeste panust Eesti ühiskonna arengusse. Kodanikupäeva tunnustustele sai kandidaate esitada 29. oktoobrini 2023 k.a. Tunnustused antakse üle 24. novembril toimuval tänuüritusel.

Esita kandidaat kodanikupäeva aumärgile või aasta kodaniku aunimetusele

Olekuteade

Kandidaatide esitamine on selleks aastaks lõppenud.

Kodanikupäeva aumärk

Kodanikupäeva aumärk on tunnustus Eestis elavale inimesele, kes on kogukondlikul ja/või ühiskondlikul tasandil silma paistnud aktiivse tegevuse ja hooliva ning eeskujuliku käitumisega ümbritseva keskkonna heaolu parandamiseks mistahes eluvaldkonnas ning on sellega kutsunud esile kogukondliku või ühiskondliku märkamise ja heakskiidu.

Kodanikupäeva aumärgi andmise ettepanekuid saavad siseministrile esitada nii üksikisikud kui ka organisatsioonid. Ettepanekud vaatab läbi siseministeeriumis loodud komisjon, kelle ettepanekul on siseministril õigus välja anda 15 aumärki. Komisjoni kuuluvad riigiasutuste ja kodanikuühenduste esindajad. Vähemalt pooled komisjoni liikmed valitakse kodanikuühiskonna esindajatest, sh varasemate aastate aasta kodaniku aunimetuse ja kodanikupäeva aumärgi saanutest.

Lisainfo kodanikupäeva aumärkide ja aasta kodaniku aunimetuse kohta: siseministeeriumi kodakondsuspoliitika ja kodanikuühiskonna osakonna nõunik Marten Lauri (612 5203, [email protected]).

Aasta kodanik

Aasta kodaniku aunimetus on tunnustus Eesti Vabariigi kodanikule, kelle käitumine ja tegevus ühiskonna heaolusse ja arengusse mistahes eluvaldkonnas on laiemalt silma paistnud, teistele eeskujuks ning kutsunud esile teadlikkust kodanikuks olemise väärtusest ja tähtsusest.

Aunimetusega kaasneb kunstnik Reti Saksa pronksskulptuur „Ühiskonna õis“. 

Kodanikupäeva tähistatakse 26. novembril, kuna sel päeval 1918. aastal võttis Maanõukogu vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta. Sellega loodi ametlikus tähenduses Eesti kodaniku mõiste. Kodanikupäev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikuks pürgijatele. Sel päeval juhime tähelepanu kodanikutundele ning kodaniku õigustele ja kohustustele.

Aasta kodaniku aunimetuse ja kodanikupäeva aumärgi eesmärk on tuua esile kodanikuaktiivsust ja näidata inimestele erinevaid võimalusi ühiskonna heaolu nimel tegutsemiseks, tõsta selleks inimeste teadlikkust ja motivatsiooni ning tunnustada inimesi, kes on selles oma aktiivse tegevuse ja käitumisega eeskujuks teistele.

Kodanikupäeva aumärgid ja aasta kodaniku aunimetuse annab pidulikul tunnustusüritusel üle siseminister.

Äsja Eesti kodakondsuse saanud inimesed saavad oma kodakondsustunnistused kätte kodanikupäevale pühendatult samuti aasta lõpus pidulikel tseremooniatel Pärnus, Tartus ja Narvas.

Eestis tähistatakse kodanikupäeva 1998. aastast.

Viimati uuendatud 30.10.2023