Sidusa Eesti arengukava 2021-2030

Arengukavaga seatakse eesmärke ja suunatakse kohanemise ja lõimumise, kodanikuühiskonna, üleilmse eestluse ning nutika rahvastikuarvestuse valdkonda, kuid ka nendega tihedalt seotud tulemusvaldkondi.

Arengukava visioon annab sihi ja ambitsiooni, millisena soovime Eestit näha 2030. aastal. Sidus ja ühtehoidev ühiskond on kõigi Eesti inimeste ühine vastutus – see on meie kõigi Eesti!

Arengukava eesmärk: Eesti on Sidus ja kaasav ühiskond
  • Eesti on kestlik rahvusriik, riik, kus kõigil on hea elada.
  • Eesti inimesed on koostöömeelsed, jagavad ühist kultuuriruumi ja tunnevad ühtekuuluvust, sõltumata emakeelest, kultuuritaustast või elukohast.
  • Mitmekesises Eestis jagavad inimesed demokraatlikke väärtusi ja kannavad ühtset Eesti identiteeti.
  • Riigi tegevus on inimesekeskne ja toetab kogukondade arengut. Kõik inimesed tunnevad, et nad on väärtustatud ja kaasatud.
  • Eesti inimesed soovivad oma elu Eestiga siduda, nad osalevad aktiivselt kogukondlikus ja ühiskondlikus elus ning aitavad kaasa riigi arengule – selleks on neil palju mitmesuguseid võimalusi nii Eestis kui ka võõrsil elades.

Arengukava eesmärgid

Kohanemist ja lõimumist toetav Eesti

Eesmärk: Eesti ühiskond on sidus ja stabiilne, kus eri keele- ja kultuuritaustaga inimesed kannavad Eesti identiteeti, osalevad aktiivselt ühiskonnaelus, jagavad demokraatlikke väärtusi ja ühist kultuuri-, info- ja suhtlusruumi ning tunnevad ühtekuuluvust. Loodud on võrdsed võimalused edukaks iseseisvaks toimetulekuks ja heaoluks kõigile Eestis elavatele inimestele.

Üleilmne eestlus

Eesmärk: Väljaspool Eestit elav eestlaskond kannab Eesti identiteeti, osaleb Eesti ühiskonna- ja kultuurielus ning Eestisse tagasipöördumine on oodatud ja vajalikul määral toetatud. Eestit toetavad ja väärtustavad inimesed aitavad kujundada Eesti positiivset kuvandit maailmas, tutvustada kultuuri, edendada majandust ning rahvusvahelisi suhteid.

Kogukondlik Eesti

Eesmärk: Eesti on inimesekeskne ning kogukondade ja kodanikuühiskonna arengut soosiv riik, kus inimesed on väärtustatud ja kaasatud, jagavad demokraatlikke väärtusi ning aktiivse osalusega kogukondlikus ja ühiskondlikus tegevuses parandavad elukeskkonda. 

Nutikas rahvastikuarvestus

Eesmärk: Inimeste elusündmustega seonduvad toimingud on mugavad, lihtsasti kättesaadavad ja võimalusel automatiseeritud. Rahvastikuandmed on kvaliteetsed ning on aluseks avalike ülesannete täitmisel ja Eesti elanike lihtsal asjaajamisel.
 

Arengukava ja selle elluviimisega seotud dokumendid

Programmides on üksikasjalikumalt planeeritud tegevused ja eesmärgid arengukava elluviimiseks. Programme ajakohastatakse kord aastas riigieelarve koostamise käigus, et tagada kooskõla riigi eelarvestrateegia ja riigi rahaliste võimalustega.

„Üleilmse eestluse tegevuskava 2022–2025“ koostamist ja elluviimist koordineerib Välisministeerium: lisainfo
„Lõimumis-, sh kohanemisprogrammi“  koostamist ja elluviimist koordineerib Kultuuriministeerium: lisainfo

VARASEMATE PERIOODIDE PROGRAMMID:

Arengukava elluviimist koordineerivad Siseministeerium, Kultuuriministeerium ja Välisministeerium. Nende ülesanne arengukava elluviimisel ja suunamisel on oma vastutusvaldkonna tegevuste elluviimine, arengukava elluviimise üldine seiramine, tegevuste ja eriarvamuste ühtlustamine, arengukava aruannete ja uuendamise korraldamine. Samuti arengukava elluviimiseks ja aruandluse toetamiseks vajaliku juhtkomisjoni ja muu töörühma või nõukoja moodustamine ja tööülesannete määramine, et aidata kaasa teemadevahelisele prioriseerimisele ning parimate võimaluste leidmisele üld- ja alaeesmärkide saavutamiseks.

Arengukava eesmärkide saavutamisele aitavad kaasa lisaks Siseministeeriumile, Kultuuriministeeriumile ja Välisministeeriumile ka Haridus- ja Teadusministeerium, Justiitsministeerium, Kaitseministeerium, Keskkonnaministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Maaeluministeerium, Rahandusministeerium, Sotsiaalministeerium. Arengukava elluviimisse kaasatakse ka kohaliku omavalitsuse üksused, teemaga seotud vabaühendused ja huvirühmad.

Arengukava elluviimise toetamiseks on moodustatud juhtkomisjon. Arengukava programmide täiendamiseks ja koostööks kasutatakse ka teisi täiendavaid koostööformaate (täiendava info programmide koostööformaatidest lisame siia peagi). Lisaks töörühmadele kaasatakse erinevaid pooli vastavalt teemale täpsemate lahenduste väljatöötamisse.

Viimati uuendatud 22.12.2023