Siseturvalisuse vabatahtlike ja nende toetajate tunnustamine

Igal aastal tunnustame siseturvalisuse vabatahtlikke. Vabatahtlikud päästjad, merepäästjad või abipolitseinikud - annavad turvalise ühiskonna heaks olulise panuse, seda kõike oma vabast ajast ja tahtest. Samal ajal peame meeles ka inimesi ja ühinguid, aga ka ettevõtteid ja asutusi, kes on siseturvalisuse vabatahtlikke toetanud või aitanud mõnel muul moel kaasa turvalisuse tõstmisele oma kogukonnas.
Vabatahtlike tunnusatmise kotkas
Vabatahtlike tunnustamise veebivorm on avatud 11. aprillist 28. aprillini 2024. Kandidaate tunnustamiseks saavad esitada kõik füüsilised ja juriidilised isikud. Lõpliku valiku teeb siseministri moodustatud komisjon.

Esita kandidaat siin.

Lisainfo: [email protected]

Siseturvalisuse valdkonna vabatahtlike ja nende toetajate tunnustamise statuut

Siseministeerium tunnustab vabatahtlike toetajaid ning siseturvalisuse valdkonna vabatahtlike rühmitusi, nt päästekomandosid, merepäästeühinguid, abipolitseinike rühmi ja naabrivalve piirkondi, panuse eest Eesti siseturvalisuse suurendamisse ja vabatahtlikkuse arendamisse.

Tunnustused antakse järgmiselt:

  • Aasta vabatahtlik päästekomando või reservpäästerühm – vabatahtlik päästekomando või reservpäästerühm, kes on andnud panuse Eesti siseturvalisuse suurendamisse ning vabatahtlikkuse arendamisse, osaledes oskuslikult päästesündmuse lahendamises ja/või ennetustöös, tehes läbi erakordse organisatsioonilise arengu või suurendades liikmete arvu. Tunnustuse saab 1 rühm või komando.
  • Aasta vabatahtlik merepäästeühing – vabatahtlik merepäästeühing, kes on andnud panuse Eesti siseturvalisuse suurendamisse ja vabatahtlikkuse arendamisse, osaledes oskuslikult elutähtsa sündmuse lahendamises, tehes läbi erakordse organisatsioonilise arengu või suurendades liikmete arvu. Tunnustuse saab 1 ühing.
  • Aasta abipolitseinike rühm – abipolitseinike rühm, kes on andnud panuse Eesti siseturvalisuse suurendamisse ja vabatahtlikkuse arendamisse, panustades märkimisväärselt politsei tegevusse, tehes läbi erakordse organisatsioonilise arengu või suurendades liikmete arvu. Tunnustuse saab 1 rühm.
  • Aasta naabrivalve piirkond – naabrivalvepiirkond, kes on andnud panuse kogukonna turvalisuse suurendamisse, panustades märkimisväärselt oma piirkonna turvalisemaks muutmisse, tehes läbi erakordse organisatsioonilise arengu või suurendades liikmete arvu. Tunnustuse saab 1 piirkond.
  • Aasta vabatahtlike tugisammas antakse Siseministeeriumi valitsemisala asutuse töötajale, kes oma tulemusliku tegevusega on toetanud vabatahtlike päästjate, vabatahtlike merepäästjate, abipolitseinike, Häirekeskuse vabatahtlike või naabrivalve tegevust. Tunnustuse saab üks inimene.
  • Aasta uuendaja tunnustus antakse asutusele või koostööpartnerile Siseministeeriumi valitsemisalas, kelle ellu viidud märkimisväärne uuendus on aidanud kaasata siseturvalisuse vabatahtlikke. Tunnustuse saab üks inimene.
  • Aasta vabatahtlike toetaja tunnustus antakse füüsilisele või juriidilisele isikule või isikute grupile, kes on oma tegevusega toetanud vabatahtlike päästjate, vabatahtlike merepäästjate või abipolitseinike tegevust Eestis või andnud muul vabatahtlikkust toetaval moel panuse Siseministeeriumi eesmärkide täitmiseks ühiskonna turvalisuse tõstmisel. Vabatahtlike toetaja ei ole Siseministeeriumi valitsemisala töötaja. Tunnustus antakse kuni kümnele toetajale.

Siseministeerium pöördub kandidaatide esitamise üleskutsega valitsemisala asutuste, koostööpartnerite, mittetulundusühingute liitude, ettevõtjate liitude ja maakondlike arendusorganisatsioonide poole, kes võivad üleskutset levitada.

Tunnustuse saajad avalikustatakse Siseministeeriumi veebilehel ning tunnustus antakse üle pidulikul vastuvõtul.

Siseturvalisuse vabatahtlike tunnustamise animeeritud pilt

Eelnevalt tunnustatud vabatahtlikud ning nende toetajad

Aasta vabatahtlik päästekomando - Kehtna vabatahtlik päästekomando

Kehtna vabatahtlikud on pika ajalooga päästekomando tehnoparki viimastel aastatel jõudsalt uuendanud ja saatnud päästeauto ka Ukraina rindele. Komando liikmed panustavad vabatahtlikuna aastas lausa 200 päeval ja pakuvad piirkonnale nii kiiret reageerimist päästesündmustel kui ka suur panust ennetustöösse.

Aasta abipolitseinike rühm – Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna abipolitseinike rühm

Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonnas on 134 liikmega vabatahtlike rühm, kus panustatakse aastas ligi 18 000 töötundi. Tegemist on Politsei- ja Piirivalveameti suurima abipolitseinike rühmaga ning sealsed vabatahtlikud parandavad oma valmisolekut järjepidevalt ka enda initsiatiivil. Liikmed veavad eest paljusid teemapõhiseid gruppe ning aitavad iseseisva pädevusega tagada turvalisust nii Tallinnas kui Harjumaal.

Aasta parim naabrivalve piirkond - Teenuse küla naabrivalvepiirkond

Raplamaa Teenuse külas on aktiivne naabrivalvepiirkond, kus tihedalt suhtlev kogukond tagab üheskoos küla igapäevaelu turvalisuse ja üheskoos ollakse valmis tegutsema ka suuremate kriiside korral. Nad on tõeliseks eeskujuks tervele Eestile nii kriisideks valmistumisel kui kogukonna suhtluse ülevalhoidmisega.

Aasta parim vabatahtlik merepäästeühing - Pärispea Vabatahtlike Päästeselts

Pärispea vabatahtlikud on kogukonnas olulised veeohutuse teadlikkuse tõstjad. Nad on väga pädevad, motiveeritud ja õpihimulised merepäästjad, kes koolitavad ka teisi merelisi. 

Aasta vabatahtlike toetajad

Vabatahtlike toetaja aunimetuse sai Eesti Töötukassa abipolitiseinike tegevuse teadvustamise, soosimise ja toetamise eest nii oma personali kui ka klientide seas.

Vabatahtlike toetaja aunimetuse sai Põlva Vallavalitsus abipolitseinike töö toetamise, aktiivse üritustele kaasamise ning abipolitseinike panuse tunnustamise eest.

aasta vabatahtlike tugisammas

Aasta vabatahtlike tugisamba aunimetuse sai Irina Lukjanovitš, Häirekeskusest. Ta on olnud Häirekeskuse vabatahtlikele tark sõber, kes märkab, hoolib ja toetab kõiki valdkonna vabatahtlikke. Kuna vabatahtlike kaasamine on sageli lühikese ette teatamisega ja tööle asudes tuleb kiiresti ennast kurssi viia uue infoga siis osakb Irina olla kõigile toeks ja abiks. Tal on positiivne ja avatud meel ning valmisolek uutes olukordades alati lahendusi leida. Tema panus Häirekeskuse vabatahtlike kaasamisel ja hoidmisel on suure väärtusega, seda enam, et vabatahtlikega toimetamine ei ole olnud tema põhitöö. 

Aasta vabatahtlike tugisamba aunimetuse sai Katrin Link, Politsei-ja Piirivalveametist. Tema panust vabatahtlike toetamisel on märganud nii kolleegid politseist kui abipolitseinikud ise. Ta on lahendustele keskendunud inimene, kes suhtub oma töösse suure pühendumisega. Ta on oma südameasjaks võtnud selle, et abipolitseinikud oleks koolitatud, riietatud ja varustatud parimal võimalikul moel. Ta on alati abiks abipolitseinikele, kolleegidele ja Siseministeeriumile. Ta teeb oma tööd hingega, pakub ideid ja aitab neid teostada.

Aasta vabatahtlik päästekomando - Palivere vabatahtlik päästekomando

Aasta vabatahtliku päästekomando aunimetuse sai Palivere vabatahtlik päästekomando, mis on viimastel aastatel silma paistnud suure arengu ja panuse tõttu kogukonna turvalisemaks muutmisele. 2021 aastal valmis liikmete ühisel pingutusel ja mitmete projektide toel uus kaasaegne päästekomando hoone, soetati Sloveeniast kõrgendatud läbivusega maastikukustutusauto ja värvatud on uusi komandoliikmeid. Kogukonna turvalisusesse panustab komando väga aktiivse ennetus- ja teavitustegevusega.

Aasta abipolitseinike rühm – Põhja prefektuuri operatiivkeskuse abipolitseinike rühm

Aasta abipolitseinike rühm on  Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri operatiivkeskuse abipolitseinike rühm, mille 62 liiget on kahe aasta jooksul panustanud enam kui 26 720 tundi patrullis, piirkonnatöös kui ka erinevatel politseioperatsioonidel ning taganud turvalisust avalikel üritustel.

Aasta parim naabrivalve piirkond - Hara naabrivalve piirkond

Aasta parimaks naabrivalvepiirkonnaks tunnistati Hara naabrivalve piirkond, mis on juba 12 aastat olnud eeskujulik naabrivalve piirkond, kus kogukond süsteemselt ja regulaarselt panustab turvalisuse tagamisse kodukohas.

Aasta parim vabatahtlik merepäästeühing - MTÜ Toila Merepääste

Aasta vabatahtliku merepäästeühingu aunimetuse sai MTÜ Toila Merepääste, mis merehädaliste abistamise kõrval korraldab üritusi tuues sellega inimesi sadamasse ning kogukonna kaasabil soetati hiljuti ka uus merepäästekaater.

Aasta vabatahtlike toetajad

Vabatahtlike päästjate toetaja aunimetuse sai Põhja-Pärnumaa vald (MTÜ Pärnu-Jaagupi Tuletõrjeseltsi toetamise eest) ja Vinni vallavanem Rauno Võrno (MTÜ Roela Tuletõrje Selts toetamise eest).

Vabatahtlike merepäästjate toetaja aunimetuse sai Gert Tartlan, kes sai tunnustuse MTÜ Toila Merepääste toetamise eest ja Ruhnu vald MTÜ Saaremaa Vabatahtliku Merepääste Seltsi Ruhnu merepäästeüksuse toetamise eest.

Aasta abipolitseinike toetaja on Põhja-Sakala vald Viljandimaa abipolitseinike toetamise eest. Vabatahtlike päästjate, merepäästjate ja abipolitsenike toetaja aunimetuse sai Saaremaa vald Saaremaa vabatahtlike merepäästjate, päästjate ja abipolitseinike toetamise eest. 

Uued kategooriad! Aasta uuendaja ja aasta vabatahtlike tugisammas

Aasta uuendaja aunimetuse sai Leena Pukk Politsei- ja Piirivalveametis abipolitseinike motivatsiooni- ja mentorlussüsteemi arendamise eest.

Aasta vabatahtlike tugisamba aunimetuse sai Lauri Lindoja silmapaistva panuse eest päästeala vabatahtlike kaasamisel ja toetamisel.

Erilised tänud

Hõbeteenetermärgi sai Rait Killandi, kes on andnud olulise panuse Eesti siseturvalisuse arengusse ning on ise aktiivne oma kogukonna turvalisuse loojana Kaberneeme komandos.

Siseministeeriumi tänukirjaga tunnustas siseminister MTÜ-d Päästeliit nende märkimisväärse panuse eest Ukraina päästjate toetamisel.

Aasta vabatahtlik päästekomando – MTÜ Lokuta Vabatahtlik Tuletõrje Selts

Aasta vabatahtlikuks päästekomandoks tunnistati MTÜ Lokuta Vabatahtlik Tuletõrje Selts. Tegemist on väga aktiivse vabatahtlike päästjate seltsiga, kelle ridadesse kuulub nii mehi kui ka naisi. Selts tegeleb aktiivselt ennetustööga ja on igati võrdväärne partner kutselistele päästjatele. Järelkasvu kindlustamiseks ja noortele vaba aja võimaluste pakkumiseks korraldab selts ka noorpäästjate ringi. 2020. aastal oli Lokuta Vabatahtlik Tuletõrje Selts valmis õnnetustele reageerima kõigil kalendripäevadel ja välja sõideti kokku 25 päästesündmusele.

Aasta abipolitseinike rühm – Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna prefektuuri Kagu politseijaoskonna Valga rühm

Aasta abipolitseinike rühmaks nimetati Lõuna prefektuuri Kagu politseijaoskonna Valga rühm. Valga abipolitseinike rühm on teinud 2020. aastal märkimisväärse arenguhüppe. Avardunud on abipolitseinike kaasamise valdkonnad ja viisid. Tunnustust väärib abipolitseinike panus koroonapatrullidesse nii riigipiiril kui ka avaliku korra tagamisel kogukondades. Kevadises eriolukorras aitasid piiripatrullis olnud Valga rühma abipolitseinikud avastada ja kinni pidada salakaubavedajad. Aasta jooksul lisandus ka kuus iseseisva pädevusega abipolitseinikku. Valga abipolitseinike ja rühmajuhi tõhusa värbamistöö tulemusena liitus 2020. aastal 19 uut abipolitseinikku, kes on valdavalt alla 30-aastased noored. Valga abipolitseinike eeskuju näitab, et ka ääremaa väikestes kohtades on võimalik aktiivseid noori kaasata, noored usaldavad politseid ja tahavad vabatahtlikena isiklikult suurendada oma kogukondade turvalisust.

Aasta naabrivalvepiirkond – Uuesalu naabrivalve sektor

Aasta naabrivalvepiirkonna aunimetuse pälvis Uuesalu naabrivalve sektor. Uuesalu naabrivalve sektor on Eesti suurim aktiivne naabrivalve sektor. Naabrivalve toimib Uuesalus väga hästi juba kümme aastat: kuigi küla on kasvanud lühikese ajaga väga palju ja elanike arv on suurenenud mõne aastaga paarisajalt tuhandeni, on naabrivalve sektor pidanud küla kasvuga edukalt sammu ja sektori vanem Veronika Isberg teinud naabrivalve teavitustööd suure südamega. Naabrivalve on leidnud kohalikud tänavaesindajad, kes hoiavad oma tänavate elanikke toimuvaga kursis ning aitavad probleeme vajaduse korral lahendada ja ennetada. Naabrivalve sektori vanema Veronika eestvedamisel viidi 2020. aastal ellu ka kogu Rae valla turvalisust märgatavalt soodustav kaameravalve projekt, millega paigaldati turvakaamerad avalikele teedele Uuesalu külla ja anti pilt üle politseile. Uuesalu külas ei mõelda üksnes omadele, vaid ka naabritele, et omad oleksid üle õue ka naaberkülades ja kõigil oleks koos turvalisem elada nii Rae vallas kui ka külgnevates valdades.

Aasta vabatahtlik merepäästeühing – MTÜ Hanila Tuletõrje Selts

Aasta vabatahtlik merepäästeühing oli MTÜ Hanila Tuletõrje Selts. Kuigi seltsi nime järgi võiks arvata, et see tegeleb vaid tuletõrje ja -ohutusega, on viimastel aastatel jõudsasti arenenud ka seltsi merepäästeüksus ja -võimekus. Järk-järgult on seltsis kasvanud nii tunnustatud vabatahtlike merepäästjate arv kui ka merepäästevahendite hulk. Merepäästesündmustele reageerimise võimekuse loomise kõrval panustab selts ka mereohutuse ennetustegevusse. Kohal ollakse kõikidel kohaliku kogukonna korraldatud üritustel, aga käiakse kodukohast kaugemalgi, kus saab mereohutust propageerida. Hanila Tuletõrje Seltsi vabatahtlikud merepäästjad osalevad alati aktiivselt kõikidel tegevuspiirkonna õppustel. Samuti on nad ise koolituste ja treeningute eestvedajad ja korraldajad, kaasates kõiki kohalikke koostööpartnereid, sh riiklikke merepäästeüksuseid ja teisi vabatahtlikke merepäästeühinguid.

Tänukirjaga tunnustati vabatahtlust toetavat Naiskodukaitset

Naiskodukaitse on pühendunud lisaks otsesele sõjalisele riigikaitsele suures osas elanikkonnakaitsele. Naiskodukaitse on organisatsioonina märkimisväärselt panustanud siseturvalisuse valdkonda: koostööleping on sõlmitud Häirekeskusega, et teenindada infotelefoni 1247 (ca 80 naiskodukaitsjat on just seda ülesannet täitnud). Kokkulepped on sõlmitud elanikkonna ulatusliku evakuatsiooni korral evakuatsioonipunktide töö tegemiseks. Naiskodukaitse on loonud mobiilirakenduse „Ole valmis!“. On märkimisväärne, et peamiselt vabatahtlike jõul toimiv organisatsioon on suutnud luua tehniliselt toimiva ja sisult professionaalse riskikommunikatsiooni platvormi. Lisaks on Naiskodukaitse töötanud elanikkonnakaitse valdkonnas välja ohutushoiu kursuse.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Vabatahtlike toetaja aunimetusega tunnustati neid, kes on andnud vabatahtlikele kasutamiseks ruume ja tehnikat, aidanud korraldada õppusi ning toetanud vabatahtlike tööd rahaliselt või oma ajaga. Vabatahtlike päästjate toetaja aunimetuse pälvis OÜ Warmeston, vabatahtlike päästjate ja merepäästjate toetaja aunimetus läks Jõelähtme Vallavalitsusele ning vabatahtlike merepäästjate toetajaks nimetati AS Respo Haagised.
 

Aasta parim vabatahtlike päästerühm - MTÜ Pärnu-Jaagupi Tuletõrjeselts

Parimaks vabatahtlikuks päästekomandoks tunnistati MTÜ Pärnu-Jaagupi Tuletõrjeselts, kelle eesmärk on pakkuda 24/7 maksimaalselt head päästeteenust. Seltsi liikmed tegelevad lisaks päästetöödel osalemisele nii tuletõrjespordi kui kultuurielu arendamisega. Näiteks rajasid Pärnu-Jaagupi vabatahtlikud päästjad LEADER-programmi toel alevisse kultuuri- ja spordipargi ning nende päästekomando on koht, kuhu kohalikud elanikud saavad hädaolukorras abi saamiseks alati pöörduda. Just nemad korraldasid eelmisel aastal palju positiivset tähelepanu saanud Vabatahtlike Päästjate 18. Foorumi. Nad on koostööaltid ja innovaatilised partnerid, kelle ideed saavad alati teoks.

Aasta parim vabatahtlik merepäästeühing - MTÜ Jaagupi Vabatahtlik Merepääste

Parim vabatahtlik merepäästeühing on MTÜ Jaagupi Vabatahtlik Merepääste, mis tegutseb pika ajalooga rannakalurite tööpiirkonnas Häädemeestel, Pärnumaal. Jaagupi vabatahtlikud merepäästjad on algusest peale võtnud suuna kohaliku kogukonna veeohutuse tagamisele pannes reageerimisvõimekuse arendamise kõrval suurt rõhku ka ennetustegevusele. Näiteks õpetasid nad Häädemeeste valla kooliõpilastele jääaugust pääsemist ning korraldasid ennetuspäeva, kus andsid mereohutusalaseid teadmisi 25-le Eesti haridusasutusele. Jaagupi vabatahtlikud merepäästjad on tugev ja elujõuline koostööpartner nii kohalikul tasandil kui üle Eesti.

Aasta parim abipolitseinike rühm - Ida prefektuuri Narva politseijaoskonna abipolitseinike rühm

Aasta abipolitseinike rühma aunimetuse sai Politsei- ja piirivalveameti Ida prefektuuri Narva politseijaoskonna abipolitseinike rühm. Tegemist on silmapaistva abipolitseinike rühmaga, mis oma väiksusest hoolimata osaleb edukalt nii patrull- kui ennetustegevuses. Näiteks suutsid nad eelmisel aastal teha ennetustööd 6 korda suuremas mahus kui üle-eelmisel aastal ning nende panus Narva elanike turvalisuse tagamisel on märkimisväärne. Narva abipolitseinikud on alati abivalmid, koostöö nendega on olnud lihtne ja meeldiv.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Vabatahtlike toetaja aunimetusega tunnustati neid, kes on andnud vabatahtlikele kasutamiseks ruume ja tehnikat, aidanud läbi viia õppusi, panustanud vabatahtlike töösse rahaliselt või oma isikliku ajaga. Vabatahtlike päästjate toetaja aunimetuse said OÜ Vikingmodum Ida-Virumaalt, OÜ Gotrack Tallinnast, OÜ Paistevälja Järvamaalt, G4S Tallinnast ja Kuusalu vallavalitsus Harjumaalt. Vabatahtlike päästjate toetaja tänukirjaga tunnustati AS Pajo Pärnumaalt. Vabatahtlike merepäästjate toetaja aunimetuse pälvis AS Viking Life-Saving Equipment Estonia Tallinnast. Abipolitseinike toetaja aunimetusega tunnustati Kiili vallavalitsust ja Saue vallavalitsust Harjumaalt ning MTÜ-d Turvaline Võrumaa.

Aasta parim vabatahtlike päästerühm  - Leisi vabatahtlik päästekomando

Neid iseloomustab aktiivne ennetustöö ja noorte kaasamine. Leisi komando tegeleb päästetöödest tulekustutuse, veeveo, metsakustutuse ja liiklusavariide lahendamisega. Ennetuses nõustatakse kodusid ning korraldatakse ja osaletakse erinevatel üritustel päästevaldkonna ohutussõnumite esiletoomisega. Kohalike koolilaste seas on populaarsust kogunud ka Leisi vabatahtlike korraldatav päästering. Leisi vabatahtliku päästekomando liikmed räägivad alati aktiivselt kaasa vabatahtlike päästekomandode kaasamise arendamises, s.h osalevad erinevates pilootprojektides. Näiteks on Leisi vabatahtlik päästekomando väljendanud soovi arendama suitsusukeldumise võimekust oma kogukonnas.

Aasta parim vabatahtlik merepäästeühing - MTÜ Salmistu Paadimees

Parim vabatahtlik merepäästeühing on MTÜ Salmistu Paadimees, mille liikmed on aja jooksul abistanud paljusid merel hätta jäänuid. Eelmine aasta oli Salmistu vabatahtlikele väga tegus: kokku oli üheksa merepääste sündmust, millele Salmistu ühing reageeris. Muu hulgas õnnestus 9. augustil kolmetunnise päästesündmuse kõigus päästa kolm inimest ja kaks purjepaati. Näiteks Rohusi saare lähedal oli hobikatamaraan kahe inimesega pardal ümber läinud ja sidevahendeid inimestel ei olnud. Tänu Salmistu vabatahtlikele lõppes kõik hästi. Aastate jooksul on Salmistu Paadimehel õnnestunud erinevate projektidega suunata üle 30 000 euro Kolga lahe merepäästevõimekuse parandamisse.

Aasta parim abipolitseinike rühm - Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna abipolitseinike rühm

Tegemist on silmapaistva abipolitseinike rühmaga, mis osaleb aktiivselt nii ennetustöös, patrulltegevuses kui ka piiri- ja migratsioonijärelevalve tegevustes. Kesklinna politseijaoskond ei ole oma tööterritooriumilt küll kõige suurem, kuid töö intensiivsuselt ollakse tipus, et Tallinna elanikud ja külastajad saaksid end turvaliselt tunda. Politseitöö paneb abipolitseinikel niimoodi silma särama, et viis inimeste sealsest rühmast astus mullu kutseliste politseinike ridadesse. Rühma kuulub 69 abipolitseinikku ja möödunud aastal panustati pealinna turvalisusesse üle 12 000 tunniga, muu hulgas panustas üks abipolitseinikest lausa enam kui 1000 tunniga. Nende panus ennetus- ja piirkonnatöösse kasvas mullu ligi viis korda.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Tunnustuse pälvisid Eesti Spaaliit vabatahtlike päästjate tugisüsteemi panustamise eest, OÜ Estonia Oisu vabatahtliku päästekomando toetamise eest ja Väätsa Agro AS Väätsa vabatahtliku päästekomando toetamise eest. Vabatahtlike merepäästjate toetaja aunimetuse pälvis PRO Marine Trade OÜ kampaania korraldamise eest vabatahtliku merepääste toetuseks. Sama aunimetuse Jaagupi vabatahtliku merepääste toetamise eest pälvis Rannaniidu OÜ Lepanina hotell. AS Mistra-Autex sai vabatahtlike päästjate ja merepäästjate toetaja aunimetuse suurima eraalgatusliku toetuse eest 2018. aastal. Abipolitseinike toetaja aunimetusega tunnustati Tartu ja Elva valdasid Tartumaa abipolitseinike tegevuse toetamise eest ning Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja Lõuna-Eesti abipolitseinike tegevuse toetamise eest.

Aasta parim vabatahtlike päästerühm  - Kambja vabatahtlik päästekomando

Neid iseloomustab pikaajaline ja pühendunud töö turvalisuse tõstmisel kogukonnas.  Nad on alati valmis osalema kogukonna turvalisust puudutavates ettevõtmistes – olgu selleks evakuatsiooniõppus kohalikus hoolekandeasutuses, kodunõustamised või veeohutuspüstakute olukorra kontrollimine. Plaani on võetud ka regulaarse päästeala noorteringi käimalükkamine. Samuti on nad suureks abiks maakondliku laste ohutuslaagri läbiviimisel. Igapäevases valmisolekus on 2 päästeautot ja 2 päästjat, kelle väljasõit toimub kuni 10 minutiga. 2017. aastal reageerisid nad 25 väljakutsele ja tegid 71 kodunõustamist.

Aasta parim abipolitseinike rühm -  Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuuri Kagu politseijaoskonna Võru abipolitseinike rühm

„Imetlusväärne!“ kirjutas meile selle rühma esitaja nende iseloomustamiseks. „Kuigi Lõuna prefektuuris toimetab 11 abipolitseiniku rühma, siis ligi 50% prefektuuri piirkondliku politseitöö kaasamistundidest on „paugutanud“ just nemad,“ jätkas esitaja. Tegemist on tõepoolest silmapaistva abipolitseinike rühmaga, mida iseloomustab suur panus ennetustöösse, noorte liikmete lisandumine ja kaasalöömine piirivalvelises tegevuses. Võrumaa koolides on nad noortele ratturitele rääkinud sellest, kuidas turvaliselt liigelda. Samuti on nad koolide ümbruses viinud läbi aktsiooni „Helkuriga sõbraks!“.  Et neil abipolitseiniku töö tõesti silma särama paneb, näitab seegi, et kolm rühma liiget on politseiteenistusse asunud. Selle rühma 42 abipolitseinikku panustasid politseilisse tegevusse eelmisel aastal kokku 5045 tundi.

Aasta parim merepäästerühm - Lääne-Eesti Vabatahtlik Reservpäästerühm

Tegemist on ühe suurima merepäästeühinguga Eestis, mille merepäästevõimekus ulatub Nõva lahest  Virtsu sadamani. 2017. aastal osales ühing kuuel merepäästesündmusel. Kaalukam sündmus oli 30. mai õhtul, kui halvenenud ilmaolude tõttu jäid Hobulaiule tormivangi kolm inimest.  Vabatahtlikud merepäästjad aitasid nad turvaliselt kaldale. Lisaks merepäästetöödele osalevad ühingu liikmed aktiivselt  ennetustöös. Koolide jaoks töötati 2017. aastal välja jää- ja veeohutusprogramm, kus õpetati jääl, mere ääres ja merel õigesti käituma ning õnnetuse korral nii ennast kui ka kaaslast päästma. Lisaks aitavad ühingu liikmed otsida teadmata kadunud inimesi.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Täname vabatahtlike toetaja aunimetuse saanuid: Järva vald, Kadrina vald, Alfons Hakans AS, Nelja Energia AS, Auto 100 Tallinn AS ja Anne Aigro. Tänukirja vabatahtlike toetamise eest said Respo Haagised AS, Sõrandu Farm OÜ, AS Reideni Plaat, Pro Marine Trade OÜ ja IIZI Kindlustusmaakler AS.

Aasta vabatahtlik päästekomando – MTÜ Lootuse Küla Päästeselts (ehk Kibuna vabatahtlik päästekomando)

Kibuna vabatahtlik pääsekomando on 90% ajast operatiivse väljasõidu valmisolekus. Alates seltsi asutamisest 2009. aastal on toimunud üle 100 väljasõidu. Hetkel on seltsis 15 vabatahtlikku päästjat, kõik seltsi päästjad ja ennetajad on tänaseks läbinud II astme vabatahtliku päästja koolituse.
Seltsi vabatahtlikud päästjad käivad igal aastal kohalikes koolides ja vabaajaüritusel päästetehnikat ja päästeoskusi tutvustamas. 2016. aasta jooksul on läbi viidud 81 kodukülastust. Kibuna, Laitse ja Kaasiku piirkonnas asub ligi 3000 suvilakrunti, mille omanikele annab selts turvalisust tagades meelerahu.

Aasta abipolitseinike rühm – Politsei- ja Piirivalveameti Põhja Prefektuuri Lääne-Harju politseijaoskonna abipolitseinike rühm

Rühma kuulub 129 abipolitseinikku, kaks aastat tagasi, kui rühm alustas, oli abipolitseinikke 85. Selle rühma abipolitseinikud panustasid möödunud aastal politseilisse tegevusse kokku 21 744 tundi, ehk sisuliselt tegi iga päev täistööpäeva viis abipolitseinikku. Rühma abipolitseinikud tegutsevad nii arestimaja tegevustes, kinnipidamiskeskuses, valvebüroo tegemistes, samuti piirivalvebüroos ja on hea koostöö leidnud piirkonnakonstaablitega. Üleriigilisel abipolitseinike kutsemeisterlikkuse võistlustel saavutati võistkondlikud I ja II koht.

Aasta vabatahtlik merepäästeühing – Saaremaa Vabatahtlik Merepääste Selts

Kolme aastaga on seltsist saanud 66 liikmega organisatsioon, millel on 7 merepäästevõimekust omavat allüksust. Seltsi 56 liikmel on vabatahtliku merepäästja I astme kvalifikatsioon, neist 16-l on II astme kvalifikatsioon. Möödunud aastal reageeris selts 14 sündmusele, millest üks oli mees-üle-parda sündmus. Selts teeb ennetustegevusi kohalikes lasteaedades ja koolides, näiteks viis selts 3. ja 4. klasside õpilaste seas läbi mereohutusalased tunnid "Lapsed turvaliselt merele". Samuti korraldab selts juba kolmandat korda suurõppust "Sügistorm". Selts on ka aktiivselt varustust soetanud – möödunud aastal sai Lõmala allüksus uue päästekaatri, lisaks soetati kuivülikondi, laste päästeveste ja muud varustust.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Tunnustuse pälvisid Aasukalda Priitahtlikku Päästekomandot toetanud AS Viru-Nigula Saeveski, Vahastu vabatahtlikku päästekomandot toetanud Taivo Roomann Leedi talu FIE, MTÜ-d Tõrvandi Päästeseltsi toetanud Ülenurme Vallavalitsus, MTÜ-d Tõrva Vabatahtliku Päästet toetanud Timbeco Woodhouse OÜ, MTÜ-d Misso Vabatahtlikud toetanud Võru linnavalitsus, Alansi Vabatahtlikku Päästeseltsi toetanud Fremex Grupp OÜ, Kunda Vabatahtlikku Merepäästet toetanud AS Kunda Nordic Tsement, lennujaama töötajatest abipolitseinike rühma moodustanud AS Tallinna Lennujaam ning aktiivse koostöö eest sisekaitseliste eelkutseõppe kursuste korraldamise ja panuse eest abipolitseinike ridadesse Põlva Gümnaasium.

Aasta vabatahtlik päästekomando – Rõngu Vabatahtliku Päästeseltsi vabatahtlik päästekomando

Rõngu vabatahtlik päästekomando alustas tööd juba 1998. aastal. Neil oli möödunud aastal 116 väljasõitu, mida on kaks korda enam 2014. aastal. Päästeseltsi ruumides paiknevas õppeklassis viiakse läbi täiendkoolitusi ja ennetustöö alaseid loenguid. Praeguseks on koostöös Tartu Ennetusbürooga toimimas huvialaring, millest võtavad osa erinevas vanuses noored, kelledest loodetakse tulevikus täiendust vabatahtlikele päästjatele.

Aasta abipolitseinike rühm – PPA Jõhvi politseijaoskonna abipolitseinike rühm

Jõhvi politseijaoskonna abipolitseinikud osalevad aktiivselt erinevatel üritustel, kus tutvustatakse abipolitseinike tööd ja vabatahtlike võimalusi oma kogukonna turvalisemaks muutmisel. Nad on nii kohalikul kui vabariiklikul tasandil edukalt vabatahtlikku tegevust propageerinud. Möödunud aastal panustasid Jõhvi rühma abipolitseinikud politseilisse tegevusse üle 7600 tunni ehk enam kui 960 tööpäeva jagu.

Aasta vabatahtlik merepäästeühing – Vormsi Merepääste Selts

2015. aasta vabatahtliku merepäästeühingu aunimetuse pälvis Vormsi Merepääste Selts, mille eesmärgiks on tagada navigatsioonihooajal mereohutus Lääne-Eesti saarestikus Vormsi, Hiiumaa, Haapsalu ja Noarootsi vahelisel alal. Lisaks on ühing olnud kohalikule kogukonnale toeks merekiirabi teenuse osutamisel. Selleks on seltsil lisaks paadile ka maastur, mis aitab neilt meedikuid raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse toimetada.

Aasta siseturvalisuse vabatahtlike toetajad

Tunnustuse pälvisid AS Silberauto, Sindi Linnavalitsus, Viru-Nigula Vallavalitsus, Saaremaa Vabatahtliku Merepäästeseltsi juhatuse liige Maidu Lempu, OÜ Konesko Autotarvik,  OÜ Tugev Partner Võrumaa Autokooli juhataja Raul Kell, Paide Linnavalitsus ja Tallink Grupp AS.

Viimati uuendatud 10.04.2024