Sa oled siin

Täna möödub 75 aastat tragöödiast Kloogal

19. september 2019 - 14:51

Täna, 19. septembril mälestatakse holokausti ohvreid Kloogal, kus paikneb üks ohvrite mälestusele pühendatud memoriaalidest. Oma elu lõppu nägid sellel 1944. aasta septembrikuu keskpaigal, kui II maailmasõda oli lõppemas, ligi 2000 juuti.

„Meie kohustus on mälestada ohvreid, seista ajaloolise tõe eest ning anda teadmine minevikust edasi järeltulevatele põlvedele, et inimsusevastased ideoloogiad ei saaks kunagi enam võimutseda,“ ütles rahvastikuminister Riina Solman. „Eesti ei olnud siis vaba, et ise oma saatust juhtida. Kuid tänane Eesti leinab ning mäletab. Langetagem pea hukkunute mälestuseks, ärgem unustagem kedagi ja vaadakem tulevikku teadmisega, et meie ise saame selle kujundada, oma mõtete ja tegudega, kõigile kaaskodanikele turvaliseks, õnnelikuks ja väärikaks.“

Rahvastikuminister tänas ka õpetajaid, kes olid mälestusüritusele tulnud koos paljude kooliõpilastega. „Tunnustan neid õpetajaid, kes tulid siia kohale ning ei väsi oma õpilastele selgitamast ajalugu ning inimese kohta ja vastutust selles – seda ka tänase ürituse valguses,“ lisas minister Solman.

Eestis mälestatakse holokausti ohvreid natsionaalsotsialistliku okupatsioonivõimu rajatud Klooga surmalaagri asupaigas, kus paikneb üks ohvrite mälestusele pühendatud memoriaalidest.