Sa oled siin

Siseminister Pevkur: illegaalsete immigrantide tagasisaatmine peab paremini toimima

8. oktoober 2015 - 14:35

Tänasel Euroopa Liidu siseministrite kohtumisel leidsid ministrid, et rahvusvahelise kaitse õigust mitteomavad inimesed tuleb tagasi saata tõhusamalt kui seda senini on suudetud teha.

„Kõige tähtsam on kõikide liikmesriikide poolt heakskiidetud tagasivõtupoliitikat ka reaalselt rakendada – see saadab selge sõnumi inimestele, kes ei põgene sõja ja tagakiusamise eest, vaid tahaksid illegaalsel teel Euroopasse parema elu peale tulla. Euroopa Liit peab käituma ühtselt varjupaigaõigust mitteomavate inimeste kiire tagasipöördumise korraldamisel ja selle paremaks tagamiseks on vaja tugevdada partnerlust kolmandate riikidega,“ märkis siseminister Hanno Pevkur.

Oma sõnavõtus lisas Pevkur, et tõhusama tagasisaatmispoliitika nimel tuleb isikute tuvastamiseks paremini ära kasutada olemasolevaid Euroopa Liidu infosüsteeme nagu näiteks ühtne sõrmejälgede andmebaas. „Samuti peab Eesti tähtsaks kolmandate riikidega sõlmitud tagasivõtulepingute tingimusteta täitmist ja komisjoni rolli tugevdamist järelevalve teostamisel tagasivõtulepingute täitmise üle,“ märkis minister.

Eesti toetab ka ühist turvaliste päritoluriikide nimekirja koostamist ja selle järk-järgulist laiendamist, mis võimaldab vähendada varjupaigasüsteemi kuritarvitamist. Samuti toetab Eesti Euroopa piirivalveagentuuri Frontex rolli laiendamist, et agentuur saaks iseseisvalt viia läbi tagasisaatmise operatsioone ning abistada liikmesriike väljasaadetava isiku tuvastamisel ja talle vajalike reisidokumentide hankimisel.

Järgmine Euroopa Liidu siseministrite kohtumine toimub praeguse plaani kohaselt 3. detsembril Brüsselis.