Sa oled siin

Siseminister arutas Marylandi kuberneriga fentanüüli leviku tõkestamist

18. oktoober 2017 - 13:21

Siseminister Andres Anvelt kohtus Marylandi kuberneri Boyd Rutherfordiga, et vahetada kogemusi võitluses ebaseaduslike uimastitega, eeskätt fentanüüliga, sest nii Eestis kui ka USA-s on sünteetiliste opioidide tarvitamine suur probleem.

Siseministri ja kuberneri kohtumine oli jätk Eesti ja USA tihedamale narkovastasele koostööle, mis sai tõuke tänavu juunis, kui siseminister Andres Anvelt kohtus USA asesiseministri Elaine Duke’ga.

Anvelti sõnul on Eesti ja USA korrakaitsejõudude kogemustevahetus väga tähtis, sest võideldakse sama murega. „Meid saadab edu vaid siis, kui jagame üksteisega kogemusi ja praktikaid – nii neid, mis on andnud tulemusi, kui ka neid, mis ei toimi,“ sõnas siseminister.

Siseminister andis ülevaate, kuidas Eestis uimastiprobleemidega tegeletakse ja Rutherford tutvustas meetmeid, mida Marylandis fentanüüli leviku tõkestamiseks kasutatakse. Näiteks jagatakse Marylandis uimastitarvitajate pereliikmetele üledoosi puhul päästvat ravimit naloksooni, mis Eestis võeti kasutusele 2013. aastal.

Anvelt omakorda rõhutas koostöö olulisust – seda nii korrakaitsjate, terviseekspertide, kohalike omavalitsuste, koolide, erasektori, lapsevanemate kui ka kogukonnaga tervikuna. „Fentanüüli vastu võitlemisel tuleb probleemile läheneda mitmekülgselt, vähendada samaaegselt nii uimastite kättesaadavust, nõudlust kui ka tarvitamisega seonduvaid kahjusid. Politsei on jõudsalt kättesaadavust kahandanud, kuid peame rohkem tegelema põhjustega, miks üldse inimesed narkootikume tarvitama hakkavad,“ lisas Anvelt.

Eesti ja USA koostöö jätkuna tutvutakse novembris narkovastase võitluse praktilise poolega, kui Washingtonis toimub Euroopa Liidu ja USA justiits- ja siseministrite kohtumine.

Eesti narkosurmade peamiseks põhjuseks on fentanüüli laialdane tarvitamine uimastisõltlaste seas. Teiste narkootikumidega võrreldes on fentanüülide puhul tuhandetes kordades kangema ainega, millest uimastava doosi saamiseks piisab väga väikesest kogusest.