Sa oled siin

Siseminister allkirjastas omavalitsustega järgmise aasta eelarveläbirääkimiste vaheprotokolli

28. aprill 2014 - 19:02

Siseministeerium, 28. aprill 2013 -  Siseminister Hanno Pevkuri  juhitud valitsuskomisjon kohtus eelmisel nädalal Omavalitsusliitude Koostöökoguga. Kohtumise järgselt jõuti täna mõlemapoolsete allkirjadeni kohalike omavalitsustega järgmise aasta riigieelarve ja riigieelarvestrateegia läbirääkimiste vaheprotokollile.
 
Siseministri sõnul oli kohtumine konstruktiivne ja omavalitsusliitude poolt tehtud ettepanekud asjalikud. „On mõistetav, et kõik omavalitsused sooviksid eelarves näha lisaraha, aga nii nagu riigieelarve kasv sõltub eelkõige üldisest majanduskasvust ning ettevõtjate ja töötajate käekäigust, sõltuvad ka omavalitsustele eraldatavad vahendid eelkõige riigi üldisest seisust. Viimastel aastatel on omavalitsuste eelarved stabiilselt tõusnud ja usun, et ka järgmistel aastatel saavad omavalitsused arvestada järjest suurema rahakotiga,“ märkis Pevkur pärast kohtumist ning lisas, et seda kui suur eelarvete kasv olema saab, on võimalik täpsemalt öelda sügisel.
 
Valitsuskomisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu delegatsiooni igaaastasteks läbirääkimisteks on moodustatud kuus töörühma – rahanduse ja maksupoliitika töörühm, hariduse ja noorsoovaldkonna töörühm, töö, sotsiaal ja tervise töörühm,  majanduse, transpordi, teede ja IKT töörühm, kultuuri- ja spordivaldkonna töörühm ning keskkonna ja maaküsimuste töörühm.
 
Alates 1994. aastast igal aastal peetavate läbirääkimiste põhieesmärk on kohalikele omavalitsustele stabiilse, seadustele ning Euroopa kohaliku omavalitsuse hartale põhineva tulubaasi kindlustamine, mis tagaks omavalitsustele seadustega pandud ülesannete täitmise, kohalikuks arenguks vajalikud investeeringud ja omavalitsuse jätkusuutliku arengu.
 
Veebruaris alanud läbirääkimised kestavad kuni septembrini, mil osapoolte kirjalikult fikseeritud kokkulepe lisatakse Riigikogule esitatavale järgmise aasta riigieelarve eelnõule. Käesoleval aastal on omavalitsuste kogutulud 1,481 miljardit eurot. 2015. aastal on kevadise majandusprognoosi kohaselt sama näitaja 1,501 miljardit eurot.
 
Valitsuskomisjoni ja koostöökogu kohtumiste kokkuvõtted on kättesaadavad kohalike omavalitsuste portaalist aadressil http://portaal.ell.ee/17589. Läbirääkimiste vaheprotokoll on kättesaadav SIIT (PDF).

Lisainfo:
Ave Viks siseministeeriumi regionaalhalduse osakonna nõunik ave.viks@siseministeerium.ee, 612 5124