Sa oled siin

Siseministeerium tähistab 100. aastapäeva

13. november 2018 - 9:55

Täna, 13. novembril möödub siseministeeriumi asutamisest 100 aastat. Sel puhul tutvustatakse värskelt valminud raamatut „Siseministeerium 100: vabadussõjast droonideni“, kuhu on kogutud ministeeriumi olulisemad sündmused ning seni rääkimata lood.

Siseminister Andres Anvelti sõnul on saja-aastase ministeeriumi lugu justkui niit, mis õmbleb Eesti riigi ajaloos erinevad sündmused kokku. “Siseministeeriumi ajaloo kaante vahele talletamine on väärikas kingitus ka kõigile tänastele siseministeeriumi töötajatele, kes oma tööga meie riigi siseturvalisuse eest hoolitsevad,” ütles siseminister.

Raamatu autorid on ajaloolased Lauri Kann ja Anu Raudsepp. Raudsepa sõnul selgitatakse raamatus, millised on taasiseseisva Eesti suurimad saavutused seoses siseministeeriumiga. „Eesti pole jõudnud Euroopa rikkaimate, küll aga turvalisemate riikide hulka. Selles, et taasiseseisvuse algaastate kõrge kuritegevusega maast on jõutud turvalisse ja stabiilsesse riiki, on suured teened siseministeeriumil, kes andis sellesse oma panuse. Juba tollal tuli ministeeriumil vastata küsimustele, kuidas turvalisust võimalikult hästi tagada,“ sõnas Raudsepp.

Raamatust leiab põhjaliku ajalooülevaate, kuid lisaks on raamatulugejal võimalik leida vähetuntud detaile. Näiteks leiab raamatulugeja vastused küsimustele, kellele kuulus 1930. aastatel salapiiritust vedanud Eesti laev ja kuidas õmmeldi välispassi viisasid. Lisaks on juttu ka siseministeeriumi esimestest ruumidest Tallinna Raekoja platsil asuvas korteris ning toonastest transpordivahenditest.

Siseministeeriumi asutamise ajaks loetakse 13. novembrit 1918. aastat. Pärast okupatsioonivägede lahkumist astus 12. novembril ametisse Ajutine Valitsus, sellele järgnevast päevast pärinevad ka siseministeeriumi esimesed kirjalikud allikad.

Ajakirjanikud on oodatud raamatu esitlusele, mis toimub kell 14 siseministeeriumis (Tallinn, Pikk 61). Anna oma tulekust teada: olja.kivistik@siseministeerium.ee või 530 883 44.