Sa oled siin

Schengeni piiririikide kohtumisel arutatakse ala tuleviku üle

11. mai 2017 - 16:26

Täna ja homme Lätis toimuval Schengeni maismaapiiri riikide ministrite kohtumisel arutatakse, kuidas kaitsta piiri rändesurve eest ning mis saab Schengeni alast tulevikus.

Üks olulisi meetmeid rändesurvega toimetulekul on tagasisaatmine, mille juures on tähtsal kohal koostöö Euroopa välispiiride agentuuri Frontex ja liikmesriikide vahel. „Toetame seda, et liikmesriigid ja piiriagentuur lepivad kokku täpsed rollid ja vastutuse, kes tegeleb inimeste registreerimise, ümberjaotamise või –asustamisega ja vajadusel tagasisaatmisega,“ ütles Anvelt. „Sealjuures on aga äärmiselt oluline, et vastutuse hajutamisel erinevate institutsioonide vahel inimesed Euroopa avarustesse kaduma ei läheks.“

Et piir oleks ühtemoodi kaitstud kõikides piiririikides, võiks Anvelti hinnangul kaaluda ühtsete standardite kehtestamist Schengeni maismaapiiridele – seda nii füüsiliste tõkete, tehnika kui ka reageeriva jõu näol. See annab muuhulgas võimaluse taotleda ühisrahastust piiriehituseks.

Eesti on Anvelti sõnul kindlalt seda meelt, et Schengeni ala peab ka tulevikus säilima, sest see on üks Euroopa Liidu liikumisvabaduse alustaladest. „Sisepiiride kehtestamise asemel tuleb tõhusamalt rakendada juba olemasolevaid meetmeid, näiteks tagasisaatmine, samuti nö kompensatsioonimeetmed illegaalsete siinviibijate tabamiseks nagu näiteks numbrituvastus,“ ütles siseminister.

Daugavpilsis toimuval kahepäevasel kõrgetasemelisel kohtumisel osalevad Eesti, Läti, Leedu, Soome, Ungari, Poola, Norra ja tänavu esimest korda Rumeenia ministrid või nende esindajad. Järgmine kohtumine toimub 2018. aastal Leedus.