Sa oled siin

Schengeni maismaa piiririikide ministrid toetavad ELi välispiiri tugevdamist

16. mai 2016 - 9:09

Siseminister Hanno Pevkur osales 12.-13. maini Ungaris Szegedis Schengeni maismaa välispiiri riikide siseministrite kohtumisel, kus oli peateemaks Euroopa Liidu välispiiri tugevdamine ja Euroopa Komisjoni ettepanekud pagulaskriisi ohjeldamiseks.

Visiidi käigus külastati ka Ungari-Serbia piiril asuvat Röszke piiripunkti ning selle kõrval asuvat rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtmiseks loodud transiittsooni.

Hanno Pevkuri sõnul on ülioluline tugevdada Schengeni ala välispiiride valvet, et vähendada ebaseaduslikku sisserännet Euroopasse. „Peame Euroopas asju tegema koos ja ühtselt. Tuleb keskenduda otsustele, mis muudavad meid tugevamaks, mitte nõrgemaks. Vastasel korral tekivad vastuolud ja tülid riikide vahel ning see kindlasti Euroopa Liidu tugevusele kaasa ei aita. Üks hädavajalik näide paremaks koostoimetamiseks rändekriisi lahendamisel on riiki sisenemise ja riigist väljumise süsteem ehk e-piiride paketi kiirem rakendamine. E-piiride pakett aitaks paremini kontrollida sisserännet ja seeläbi vähendada ka terroriohtu," märkis siseminister.

Pevkur toonitab, et lisaks Euroopa Liidu ülesele koostööle on tähtsad ka riikide omavahelised suhted, kuna praktika on näidanud, et head suhted aitavad abivajaduse korral kiiresti reageerida.

Siseministrid võtsid vastu ka ühisavalduse, milles rõhutatakse valmisolekut vajadusel üksteist toetada rändesurvega toimetulemisel. Samuti toetatakse ühiselt Euroopa Komisjoni ettepanekuid infovahetuse suurendamiseks, et parandada piirikontrolli Euroopa Liidu välispiiridel. Ministrid peavad ka õigeks, et muutunud oludes panustataks Euroopa Liidu ühisest eelarvest senisest enam ELi välispiiride ja eriti maismaapiiride turvalisuse tõstmiseks.

Valdkond: