Sa oled siin

Rahvastikuminister soovib, et enneaegselt sündinud laste emasid koheldaks võrdselt tähtaegselt sündinud laste emadega

28. november 2020 - 7:32
Rahvastikuminister Riina Solman
Riina Solman külastamas Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku vastusündinute osakonda 17. novembril 2020. Foto: Ida-Tallinna keskhaigla

Rahvastikuminister Riina Solman saatis sotsiaalminister Tanel Kiigele ettepaneku muuta seadust, et kaitsta enneaegsete laste emasid praeguse ebavõrdsuse eest. Kui enneaegne laps tuleb ilmale enne 28. rasedusnädalat, antakse praegu emale haigusleht, mis tagab talle vaid 70 % eelmise aasta keskmisest palgast. Muudatusettepaneku järgi aga tuleks anda ka nii varakult sündinud laste emadele sünnitusleht kohe lapse sündimisel, mis tagab neile 100 % varasemast keskmisest palgast.

„Sügavalt ennetähtaegse lapse sünd on alati ootamatu ning tekitab lapsevanemates hirmu ja teadmatust. See on emotsionaalselt ülimalt keeruline aeg, milleks lapsevanem ei saa kuidagi ennast ette valmistada,“ kirjutab Solman.

Rahvastikuminister leiab, et naisi, kelle laps sünnib enne 28. raseduse nädalat, ei tohi kohelda hüvitise määramisel ebasoodsamalt kui neid naisi, kelle laps sünnib 28. nädalal või hiljem. „Riik peab tagama sel keerulisel perioodil perele omalt poolt maksimaalse toe, et lapsevanemad võiksid keskenduda vaid kõige olulisemale – oma lapsele,“ leiab Riina Solman.

Eestis sünnib igal aastal pisut rohkem kui 700 enneaegset last. Lisaks võrdsele kohtlemisele materiaalses mõttes on rahvastikuministri soov, et riik pakuks emadele ja isadele, kelle perre on sündinud enneaegne laps, ka maksimaalselt psühholoogilist tuge raseduskriisinõustamise ja kogemusnõustamise näol.

Kirjas sotsiaalminister Tanel Kiigele teeb rahvastikuminister teisigi ettepanekuid, mis puudutavad naistele hüvitise maksmist ja võrdset kohtlemist juhtudel, kui enneaegne laps sünnib surnuna või laps sünnib enne plaanitud tähtaega elusana, kuid sureb enne 28. nädala täitumist.

Lisaks soovib rahvastikuminister, et arsti määratud juhtudel rasedusega seotud haigestumise puhul maksaks haigekassa naisele haigushüvitist alates 1. päevast ning 100 % varasemast palgast praeguse 70 % asemel.

Kiri on leitav siit.

News category: 

Veel uudiseid samal teemal

Riina Solman
29.11.2020|Siseministeerium

Rahvastikuminister paneb kirikutele südamele ohutusnõuete täitmise vajalikkust viiruse leviku tõkestamiseks

Kuna rahvastikuministri koordineerida on Eestis asuvate usuliste ühendustega seotud küsimused, pöördus Riina Solman kristlike koguduste ja teiste Eestis tegutsevate usuliste ühenduste poole, et rõhutada üle teenistuste pidamiseks kehtestatud nõudeid COVID-19 leviku tõkestamiseks.

27.11.2020|Siseministeerium

Professor Aino Järvesoo nimelise auhinna said Rein Taagepera, Ene-Margit Tiit, Hinge-Mai Raud-Pähn ja Jüri Trei

27. novembril andis rahvastikuminister Riina Solman koos sihtasutusega Pere Sihtkapital välja professor Aino Järvesoo nimelised auhinnad. Auhinnafond on kokku 25 000 eurot ja see anti välja inimestele, kes on Eesti rahva kestmise ja eestluse hoidmisega ühiskonnas eriliselt silma paistnud. Elutöö auhinna sai Rein Taagepera, silmapaistva meediategevuse auhinna Ene-Margit Tiit ning eesti kultuuri ja keele hoidjatena välismaal tunnustati Hinge-Mai Raud-Pähni ja Jüri Treid.