Sa oled siin

Pevkur kohtumisel Bulgaaria parlamendi spiikriga: toetame teie ühinemist Schengeniga

14. juuni 2016 - 17:02

Siseminister Hanno Pevkur kohtus täna Tallinnas Bulgaaria parlamendi spiikri Tsetska Tsacheva ning teda saatva parlamendiliikmete delegatsiooniga. Peamisteks teemadeks olid rändekriis, välispiiride kaitse ja Bulgaaria liitumine Schengeni õigusruumiga.

Siseminister Hanno Pevkur avaldas toetust Bulgaaria püüdlustele Schengeni alaga liitumiseks, mis tähendab regulaarse passikontrolli kaotamist ühinenud riikide piiridel. „Schengeni ala liikmeks saamise puhul peaksime lähtuma samadest põhimõtetest, mida minu hinnangul tuleb kasutada ka viisavabaduse laiendamisel Gruusia ja Ukraina suunal. Kui riik on omapoolselt tingimused täitnud ja kokkulepitu ellu viinud, peab Euroopa Liit otsuse kiiresti ellu viima,“ ütles Pevkur.

Rändekriisi leevendamisel rõhutasid nii Tsetska Tsacheva kui Hanno Pevkur vajadust Euroopa Liidu välispiirid kontrolli alla saada. Tsacheva sõnul tuleb tagada sissepääs Euroopa Liitu neile inimestele, kes tõepoolest kaitset vajavad, ning tagasi saata majandusmigrandid. Hanno Pevkur rääkis lähemalt Eesti praktikast sõjapõgenike vastuvõtmisel. „Eesti panus rändekriisi lahendamisel on olnud konstruktiivne ja vastutustundlik. Oleme eesmärgiks seadnud inimeste tausta selgeks teha enne nende Eestisse saabumist. See tähendab kohapeal ehk Kreekas ja Türgis lisaks taustakontrollile ka intervjuude läbi viimist. Seejärel saavad nad Eestis elama asuda kohe oma uude koju ega pea minema majutuskeskusesse,“ rääkis Hanno Pevkur. „Liikmesriigil on õigus otsustada, keda oma territooriumile lasta ja keda mitte. Lähtume otsuste tegemisel inimeste kohta koostatud toimikutest, andmebaaside päringutest ja iga ümberpaigutatavaga läbi viidud intervjuudest,“ lisas minister. Eesti on seni ümber paigutanud 19 inimest Kreekast ja peagi jõuavad Eestisse veel kaheksa sõjapõgenikku Kreekast. Bulgaaria on seni ümber paigutanud neli sõjapõgenikku Kreekast ja möödunud aastal andis Bulgaaria rahvusvahelise kaitse kokku 5605 riiki saabunud inimesele.

Nii Eesti kui Bulgaaria on riigid, mis kannavad Euroopa Liidu välispiiri kaitsmise vastutust. Mõlema riigi esindajad kinnitasid suure tähelepanu pööramist välispiiri kaitsele ja rääkisid arengutest selles vallas.