Sa oled siin

Pevkur: Abipolitseinike roll kogukonna turvalisuse loomisel kasvab järjepidevalt

27. aprill 2014 - 16:56

SISEMINISTEERIUM, 26.04.2014 - Täna Paides toimuva abipolitseinike konverentsi avasõnades kinnitas siseminister Hanno Pevkur, et vabatahtlike tegevuse toetamine ja valitsuse tasandil tunnustamine peab olema ühiskondlik norm, mitte ajutine poliitiline lubadus.

„Vabatahtlik tegevus ja selle toetamine nii riigi- kui kohalike omavalitsuste, ettevõtete, kuid eeskätt kogukonna poolt peab olema järjepidev ja süsteemne. Viimastel aastatel on abipolitseinike tööks eraldatavad rahasummad oluliselt kasvanud ning sama suunda ka jätkame. Tuleval aastal loodame rohkem toetada nii üleriigiliselt abipolitseinikke koondavat kogu kui naabrivalve liikumist,“ sõnas siseminister abipolitseinike konverentsil.

Ministri sõnul on eriti oluline abipolitseinike tugi politseinikele ja päästjatele just neis maapiirkondades, kus suuremad asulad on kaugel ja kuhu politseipatrull ohuhinnangutest ja planeeritud marsruudist tulenevalt harvem satub. „Statistiliselt on sellised väikesed külad küll võrreldes suuremate asulatega oluliselt turvalisemad ja politsei sagedaseks kohalolekuks pole vajadust, kuid turvalisust pole kunagi liiga palju. Just kogukonna enda valmisolek partneritega koostöös turvalisust luua väärib tervitamist ja riigi, see tähendab meie igaühe tuge,“ lisas Pevkur.

Siseministeerium valmistab hetkel ette abipolitseiniku seaduse muutmise eelnõu, mis lihtsustab abipolitseinikuks astumist ja väljaõpet. Abipolitseinikule annab seadusemuudatus võimaluse panustada rohkem ennetustöösse sellistes valdkondades nagu liiklus, vägivald, sõltuvusained, varavastased kuriteod, korruptsioon või ohud internetis. Vabatahtlike kaasamine ennetustegevusse tähendab näiteks, et vabatahtlik saab abipolitseinikuna viia koolides läbi õpilastele suunatud koolitusi sõltuvusainete tarvitamise ohtlikkuse kohta, õpitubasid lasteaialastele liiklusturvalisuse kohta, osaleda noortelaagrite korraldamises jne. Ühtlasi lihtsustatakse abipolitseinikule esitatavaid nõudeid, näiteks ainult ennetustegevusse panustavalt abipolitseinikult ei nõuta füüsilise testi sooritamist.

Tänavune abipolitseinike konverents on pühendatud 20 aasta möödumisele esimese abipolitseiniku seaduse vastu võtmisest 1994. aastal. Toonase seadusega loodi abipolitseiniku staatus ning seaduslikud alused vabatahtlike kaasamiseks avaliku korra kaitsmisse ja turvalisuse loomisse.

Eestis on hetkel 800 abipolitseinikku, kes panustasid möödunud aastal turvalisuse tagamisse kokku 85 000 töötundi. Viimase aastaga on abipolitseinike meeskonnaga liitunud ligi sada inimest. Kõige rohkem tegutsevad abipolitseinikud reageeriva abijõuna politseitegevuses ja ennetustöös.

Veel uudiseid samal teemal

31.07.2019|Siseministeerium

Augustikuust hakkab kehtima abipolitseiniku seaduse muudatus

1. augustist rakendub abipolitseiniku seaduse muudatus, mis loob võimalused abipolitseinikel avaliku korra kaitsmisel seista kindlamalt politseiniku kõrval ja ühist ülesannet täita. Täna on abipolitseinikke 1080 ning nende panus kogukonna kaitsesse oli 2018. aastal 96 000 tundi.

Allikas: Pexels
26.07.2019|Siseministeerium

Teadlikkus lähisuhtevägivallast kasvatab politsei väljakutsete arvu

Viimastel aastatel on selgelt kasvanud politsei väljakutsete arv, kus korrakaitsjatel palutakse sekkuda lähisuhtevägivalla juhtumites.