Sa oled siin

Kõik vanemad saavad edaspidi lapse sünni veebis registreerida

21. september 2017 - 11:55

Täna valitsuselt heakskiidu saanud eelnõu kohaselt saavad tulevikus lapse sünni veebis registreerida ka need vanemad, kes ei ole abielus. Praegu on selline võimalus vaid abielus olevatel lapsevanematel.

„Muudatuse eesmärk on lapsevanemate elu mugavamaks teha ja anda võimalus oma järeltulija sünd veebis registreerida kõigile vanematele, olenemata nende kooselu vormist. Täna sünnivad enam kui pooled lastest just vabaabielust ja meil ei ole mingit põhjust nende lapsevanemate asjaajamist keerulisemana hoida. Mõistagi säilib võimalus registreerida sünd perekonnaseisuasutuses,“ ütles siseminister Andres Anvelt. 

Perekonnaseisutoimingute seaduse muutmisega on plaanis lihtsustada ka surma registreerimise korda. Tulevikus ei pea inimene üldjuhul surma registreerimiseks enam perekonnaseisuasutusse minema. Surmaandmed kantakse sel juhul rahvastikuregistrisse automaatselt, kui meditsiiniasutus on tuvastanud surma fakti ja koostanud surmateatise. Järgmise aasta juulist alates on plaanis sellist lahendust piloteerida.

Lisaks pikendatakse abielu sõlmimise tähtaega. Kehtiva seaduse kohaselt ei sõlmita abielu varem kui ühe kuu ja hiljem kui kolme kuu möödumisel abiellumisavalduse esitamisest. Eelnõuga pikendatakse tähtaega kuue kuuni. Eelnõu vastuvõtmisel muutub võimalikuks ka rahvusvahelise kaitse saajate perekonnasuhete kandmine rahvastikuregistrisse. Eestisse tulles ei ole neil tihtipeale kaasas abielutunnistust, sünnitunnistust või muid olulisi dokumente. Uuest aastast saab nende perekonnaseisuandmed rahvastikuregistrisse kanda politsei- ja piirivalveameti koostatud rahvusvahelise kaitse andmise otsuse alusel.

Valitsusest liigub eelnõu edasi riigikokku. Ettepaneku kohaselt jõustuksid surma registreerimist puudutavad muudatused 1. juulist 2018 ning sünni registreerimist puudutavad muudatused 1. jaanuarist 2019. Ülejäänud muudatused aga alates tuleva aasta algusest.

#eluõied #rahvastikutoimingud #digilahendused


 

Veel uudiseid samal teemal

14.12.2018|Siseministeerium

Novembris registreeriti 1046 sündi

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna andmetel registreeriti novembris Eesti perekonnaseisuasutustes kokku 1046 sündi, neist 526 tütarlast ja 520 poisslast.

07.11.2018|Siseministeerium

295 inimesel muutub isikut tõendava dokumendi vahetamisel ka isikukood

Rahvastikuregistri andmete ülevaatamisel on avastatud paarsada juhtumit, kus inimese sünniaeg sünnidokumendil ja registris on erinevad. Andmete korrigeerimisega muutub lähiajal 295 inimese isikukood.