Sa oled siin

Euroopa riigid leppisid kokku 120 000 sõjapõgeniku abistamises

22. september 2015 - 16:56

Täna Brüsselis toimunud kohtumisel leppisid Euroopa Liidu riikide ministrid kokku 120 000 rahvusvahelist kaitset vajava inimese ümberpaigutamises liikmesriikide vahel. Kokku abistavad liikmesriigid seega 160 000 inimest, millest Eesti on lubanud vastu võtta koos tänaste otsustega suurusjärgus 550 inimest.

„Usun, et tegemist oli õiglase, mõistliku ja ühtse Euroopa tuleviku seisukohalt hädavajaliku kokkuleppega. Kuigi mõni riik ei nõustunud ümberjagamise põhimõtetega, on siiski oluline, et leiti lahendus, mis enamikule sobis ja mida kõik täidavad. Äärmiselt tähtis on samuti see, et ka tulevikus teevad pagulaste ümberpaigutamise otsuse liikmesriigid ühiselt ja seda ei volitatud Euroopa Komisjonile,“ ütles siseminister Hanno Pevkur.

"Kõik mõistavad vajadust tegeleda veelgi enam piiri tugevdamise, inimsmugeldajate tabamise, kaitset mittevajavate inimeste tagasisaatmise ja muu sellisega, ent lahendust vajas ka inimeste ümberpaigutamine Itaaliast ja Kreekast ning see oligi tänase päeva olulisim otsus. Nüüd saavad valitsusjuhid homsel ülemkogul keskenduda pikemaajalistele lahendustele selleks, et Euroopa Liitu saabuvate põgenike arv väheneks," täiendas Pevkur.

Siseministri kinnitusel näitas tänase otsuse kaalu ka see, et vabatahtlikult liitusid täiendavate panustega Taani, kellel oli õigus mitte osaleda pagulaste abistamises, ning väljastpoolt Euroopa Liitu Norra ning Šveits.

Tänase ministrite kohtumise eesmärk oli arutada Euroopa Komisjoni 9. septembril tehtud ettepanekut, mille kohaselt on vajadus Euroopa riikide vahel jagada kokku 120 000 Itaalias ja Kreekas olevat pagulast.

Valdkond: