Sa oled siin

Eesti toetab plaani tõsta üleeuroopaline elanikkonnakaitse uuele tasemele

15. veebruar 2018 - 11:56

Valitsus kiitis täna heaks Eesti seisukohad Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi muutmise kohta. Euroopa Komisjoni algatatud eelnõu kohaselt tekiks Euroopa Liitu lisaks riikide endi elanikkonnakaitse võimele ning riikidevahelistele vastastikuse abistamise vabatahtlikele kokkulepetele kolmas tasand, kust tõsisemate hädaolukordade lahendamiseks abi paluda, nimelt Euroopa Liidu keskne valmisolek hädaolukordade lahendamiseks.

Euroopa Komisjoni plaani kohaselt kannaks säärane üleeuroopaline hädaabivõimekus nime rescEU ning seda hakkaks kontrollima ja juhtima komisjon ise. „Meie esimene eelistus on tõsta hädaolukordadeks valmisolekut Euroopa Liidu vabatahtlikku hädaabivõimekust arendades, kuid toetame ka keskse rescEU loomist. RescEU jääks viimaseks kaitseliiniks juhul, kui hädas oleva riigi enda võimetest ega Euroopa elanikkonnakaitse vabatahtlikust ühisressursist ei piisa. Seejuures on ülioluline, et rescEU loomine ei vähendaks vähimalgi määral riikide motivatsiooni hädaolukordi iseseisvalt ennetada, nendeks valmistuda või neid lahendada,“ selgitas siseminister Andres Anvelt.

Anvelti sõnul näitasid 2017. aastal Lõuna-Euroopas toimunud ulatuslikud metsatulekahjud selgelt, et Euroopa Liidu ülene võimekus reageerida suurtele hädaolukordadele ei ole hetkel piisav. „Eriti teravalt andis tunda metsatulekahjude kustutamiseks mõeldud lennukite vähesus,“ tõi siseminister näite.

Seni on Eesti olnud rahvusvaheliselt pigem abi pakkuja, aga ei saa välistada, et vajame tulevikus hoopis ise abi. Tänase seisuga on Eesti registreerinud Euroopa elanikkonnakaitse vabatahtlikku ühisressurssi kaks üksust: varingupäästemeeskonna (USAR) ja üleujutuste pumbameeskonna (BFC HCP).

Veel uudiseid samal teemal

23.03.2018|Siseministeerium

Valitsus nimetas Kuno Tammearu Päästeameti peadirektoriks

Valitsus otsustas kinnitada Kuno Tammearu järgmiseks viieks aastaks Päästeameti peadirektori ametikohale.

Eesti Vabariigi piir
07.03.2018|Siseministeerium

Siseaudit ei tuvastanud idapiiri väljaehitamise ettevalmistuses PPA juhtkonna hooletust

Täna tutvustasid siseminister Andres Anvelt, siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo ning politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaher idapiiri väljaehitamise projekti siseauditi vahetulemusi. Auditi algatas siseminister veebruari alguses, mil selgus, et idapiiri valmimine läheb arvatust üle kahe korra kallimaks.