Sa oled siin

Eesti leevendab piiranguid Läti, Leedu ja Soome piiriületusel

8. mai 2020 - 21:05

Vabariigi Valitsus otsustas, et 14. maist leevenevad Eesti ja Soome vahelise piiriületuse piirangud ning 15. maist taastub Eesti, Läti ja Leedu elanike ja neis riikides seaduslikult viibijate vaba liikumine.

Eriolukorra juhi, peaminister Jüri Ratase korraldusega leeveneb alates 14. maist piirang, mille kohaselt pidid Soomest Eestisse saabuvad inimesed jääma piiriületuse järel 14 päevaks isolatsiooni. Kui seni võisid Eestis elavad, kuid Soomes tööl käivad inimesed ilma selle nõudeta Eestisse saabuda kuni üks kord nädalas, siis järgmisest neljapäevast saavad nad Eesti ja Soome vahel liikuda ka tihedamini.

Lisaks Soomes töötavatele inimestele kaob piiriületuse järgne isolatsiooninõue neile, kes saabuvad Soomest Eestisse tööle või siinsesse õppeasutusse õppima. Samuti ei pea koju jääma inimesed, kes saabuvad Eestisse vältimatul perekondlikul põhjusel, eelkõige lähisugulasega kohtumiseks, aga ka sellisteks sündmusteks nagu matused või pulmad.

Kuigi isolatsiooninõue kaob, on Eestisse saabujatel soovitus siiski hoiduda kahe nädala jooksul kodust lahkumast, välja arvatud tööl käimiseks või muul vältimatul põhjusel.

Lisaks rakendatakse täiendavaid nõudeid laevadel ja sadamates: 14.-19. mail viiakse Soome ja Eesti vahel sõitvatel laevadel COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse vabatahtlik testimine. Eesmärgiks on vähendada viiruse võimalikku levikut Eestisse. Testimise läbiviimise korralduslikud küsimused töötab välja sotsiaalministeerium. Valitsuse määruse muudatusega jääb Soome piiril kehtima ka võimalus teha piiriületaja isiku ja tema reisi eesmärgi tuvastamiseks pistelist piirikontrolli.

Eesti, Läti ja Leedu elanike ja seal seaduslikult viibijate vaba liikumine taastub nädala pärast, 15. mail.  Sellest ajast lõpeb Eesti ja Läti piiril ajutiselt taastatud piirikontroll ja riigipiiri valvamine ning ka Lätist ja Leedust Eestisse saabujad ei pea enam viibima 14-päeva kodus, v.a väljaspoolt Balti riike saabunud. Piiride avamine ning Balti riikides seaduslikult viibivate inimeste vaba liikumisega kaasnevad tingimused täpsustatakse lähiajal Eesti, Läti ja Leedu ühise kokkuleppega.

Samas peavad piiriületajad endiselt järgima koroonaviiruse tõkestamiseks antud korraldusi, näiteks maskikandmise nõuet või 2+2 reeglit, mille kohaselt tohib üheskoos liikuda kuni kaks inimest ning teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad. Kuna korraldused võivad riigiti erineda, tehakse vastav informatsioon piiriületajatele eraldi kättesaadavaks.

Koroonaviiruse leviku piiramiseks on Eestisse sisenemisel ajutised piirangud kehtinud alates 16. märtsist.

 

Vabariigi Valitsuse 15. märtsi 2020. a korralduse nr 78 „Riigipiiri ületamise ajutine piiramine COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse leviku tõttu“ muutmine (PDF) (PDF):
Seletuskiri (PDF) (PDF)
„Peaministri 16. märtsi 2020. a korralduse nr 32 „Eriolukorra juhi korraldus liikumispiirangu kehtestamiseks pärast riigipiiri ületamist“ muutmine“ (PDF) (PDF):
Seletuskiri (PDF) (PDF)

Valdkond: 
News category: 

Veel uudiseid samal teemal

22.05.2020|Siseministeerium

Piiriületus on jätkuvalt piiratud, karantiininõue kehtib valikuliselt

Vabariigi Valitsus täpsustas COVID-19 nakkuse leviku tõkestamiseks piiriületuse reegleid ja karantiinikohustust. Ühtlasi tohivad haigustunnusteta Eesti inimesed reisida Soome või Läti ja Leedu vahel juhul kui nad reisimise ajaks ei ole kahe nädala jooksul viibinud muus riigis.

08.05.2020|Siseministeerium

Siseminister Mart Helme arutas Balti riikide ja EL kolleegidega piirikontrolli meetmete leevendamist

Tänasel Balti riikide siseministrite ning EL siseministrite videokohtumistel räägiti Covid-19 viiruse leviku hetkeseisust ja kehtestatud reeglitest ning piirikontrolli meetmete kaotamisest.