Sa oled siin

Eesti kavatseb luua innovaatilise viisa

23. juuli 2018 - 11:50

Siseministeerium saadab kooskõlastusele välismaalaste seaduse eelnõu, millega muudetakse välismaalaste Eestis töötamise reeglid paindlikumaks. Samuti on plaanis luua uus viisa liik – diginomaadi viisa.

See võimaldaks Eestis viisa alusel töötada inimestel, kelle töö on veebipõhine ega sõltu sellest, kus nad parasjagu asuvad. „Diginomaad võib olla näiteks inimene, kes töötab Eestis olles Ameerika Ühendriikide ettevõtte heaks programmeerijana. Kuna tal läheb oma töö jaoks vaja vaid arvutit ja internetiühendust, ei ole tähtis, mis riigis ta töötamise ajal viibib,“ rääkis kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna nõunik Killu Vantsi. Praegune töörände regulatsioon diginomaadidega ei arvesta, kuna Eestisse tööle tulemiseks peab neil olema Eesti tööandja. Seetõttu tulevad diginomaadid tihti Eestisse turistiviisaga, kuigi soovivad siin kaugtööd teha. „Diginomaadid on liikuva eluviisiga inimesed, kes enamasti tegutsevad IT-sektoris, finantsvaldkonnas või turunduses. Nad toovad riigile lisaväärtust, tarbides siinseid kaupu ja teenuseid ning avaldavad oma teadmiste ja ärikontaktidega positiivset mõju kohalikule ettevõtlusele. Seejuures võimaldab korrektse viibimisaluse valimine neil panustada Eesti majandusse läbi maksude,“ lisas Vantsi.

Lisaks kavatsetakse lahendada praktikas kerkinud kitsaskohti ja muudetakse välismaalaste Eestis töötamise reeglid paindlikumaks. Muudatused võimaldaksid välismaalastel töötada lühiajaliselt mitme tööandja juures samaaegselt ning vahetada tööandjat ilma uut elamisluba taotlemata.

Rahvastikuregistri seaduses kavandatav muudatus teeks võimalikuks elukoha registreerimise ka nendele välismaalastele, kes viibivad siin ajutiselt, kuid vähemalt kuus kuud, mis on aeg mille jooksul neist saavad üldjuhul maksuresidendid.  See võimaldaks neile ligipääsu rohkematele avalikele teenustele.
Peale eelnõu kooskõlastamist saadetakse see edasi valitsusse.

Valdkond: 

Veel uudiseid samal teemal

17.07.2019|Siseministeerium

Välistööliste palkamise uued regulatsioonid muudavad konkurentsi ausamaks

Siseministeerium on välja töötanud välismaalaste seaduse ja siseministri määruse muudatused, mis suunavad välistööjõudu kasutavaid ettevõtted vormistama välismaalase töötamise vastavalt tegelikule õigele alusele.

13.09.2018|Siseministeerium

Soodustused Eestis õppivatele või siin kõrghariduse omandanud välismaalastele

Suureneva tööjõupuuduse kontekstis on kasulik teada, et Eesti soodustab igakülgselt siin õppivate või siin kõrghariduse omandanud välismaalaste jäämist meie tööturule.