Sa oled siin

Eesti ja Soome siseministrid leidsid, et Euroopa Liit vajab vahendeid hübriidrünnakute vastu seismiseks

5. oktoober 2021 - 18:13

Siseminister Kristian Jaani viibis 4.–5. oktoobrini visiidil Helsingis, kus kohtus Soome siseministri Maria Ohisaloga. Ministrid keskendusid kahe riigi koostöö kõrval ka aktuaalsetele teemadele Euroopa siseturvalisuse kontekstis.

Üheks kohtumise põhiteemaks kujunes ajale vastavalt Valgevene hübriidrünnak Euroopa ja Schengeni ala välispiiridele. Mõlemad ministrid leidsid, et Euroopa Liidu tasandil on vaja asjakohaseid meetmeid sellistele rünnakutele tõhusalt vastu seismiseks. Eesti kiire reageering Leedu suvisele abipalvele ei ole jäänud Soomes tähelepanuta. Ministrite sõnul tuleb töötada selle nimel, et Euroopa tasandil oleks olemas paindlikud võimalused hätta sattunud liikmesriikide abistamiseks. Samuti olid ministrid ühel meelel, et Euroopa tasandil tuleb rändealaste väljakutsetega seistes panna suurt rõhku koostööle kolmandate riikidega.

 

Lisaks räägiti ka sellest, kuidas kahe riigi vahel hõlbustada inimeste vaba liikumist ka Covid-pandeemia jätkudes. „Kahe riigi piirivalvurid on Covid-pandeemia ajal teinud väga head koostööd, liikumispiirangute kehtides selgitasid Eesti piirivalvurid Soomes ja Soome piirivalvurid Eestis reisijatele viirusest tingitud meetmeid ja riigipiiri ületamisega seonduvat,“ selgitas Jaani. Ta lisas: „Täna on kahe riigi vaheline liikumine lihtsamaks muutunud, kuid peame vaatama juba tulevikku ja mõtlema sellele, kuidas muutuda inimeste kahe riigi vahel reisimine veelgi sujuvamaks. Selleks on mõistlik erinevad vajalikud toimingud, sh Covid-tõendite kontroll, läbi viia ühel ajal check-in tegemisega, milleks inimesed peavad niikuinii varem sadamasse tulema.“

Kohtumisel puudutati põgusalt kahe riigi siseturvalisuse reforme ja eelarve küsimusi.

Järgmine Eesti ja Soome siseministrite kahepoolne kohtumine toimub 2022. aastal Eestis.