Sisejulgeoleku päev

1. detsembril tähistatakse Eestis sisejulgeoleku päeva.

Sel päeval peetakse meeles politseinikke, päästjaid, kaitseväelasi ja kõiki teisi, kes on pühendanud end Eesti elanike ja nende turvalisuse kaitsele. See on aeg tuletada meelde, et iseseisvus ei ole midagi iseenesestmõistetevat, vaid tuhanded inimesed teevad selle nimel päevast päeva tööd.

Sisejulgeoleku päeva tähistatakse 1. detsembril, kuna sel päeval 1924. aastal suruti maha riigipöördekatse, mille käigus püüti Nõukogude Liidust saadud relvastuse ja raha toel kukutada Eesti Vabariigi valitsus ja kehtestada Eestis kommunistlik režiim. Rahutuste käigus hukkus 26 valitsusjõudude liiget ja tsiviilisikut.

Tondipoiste mälestusmärk Tondi kasarmute ees

 

Mis sisejulgeoleku päeval traditsiooniliselt toimub?

  • Kaitseväe ühendatud õppeasutused korraldavad 1. detsembri varahommikul Tondi sõjakooli ees Tondipoiste mälestusmärgi juures mälestusürituse 1924. aasta mässukatse edukas mahasurumises hukkunud kadettide mälestuseks.
  • Politsei- ja piirivalveamet süütab Tallinnas Rahumäe kalmistul küünlad ja asetab pärja mässukatses hukkunute ning Tallinnas ja Harjumaal elu kaotanud politseinike mälestuseks.

1. detsembri ajaloost

  • 1. detsembril 1924 toimus Eestis kommunistlik riigipöördekatse, millega püüti kukutada ametisse seatud valitsus ning kehtestada Eestis kommunistlik režiim.
  • Mässukatset juhiti Nõukogude Liidust, kust saadeti salaja Eestisse kümneid eriväljaõppega löömamehi ja kommunistliku partei aktiviste. Kommunistlike aktivistide hulgas oli ka üks Eesti kommunistide juhte Jaan Anvelt.
  • Esialgu saatis putšiste edu: hõivati riigivanema residents, Tallinna raudteejaamad, peapostkontor ja mõned väeosad.
  • Seejärel kehtestas valitsus sõjaseisukorra, nimetas kindralleitnant Johan Laidoneri sõjavägede ülemjuhatajaks ning andis diviisiülematele täiendavaid õigusi. Tondi sõjakooli, sõjaministeeriumi ja teiste hoonete vallutamisplaanid ebaõnnestusid, mäss suruti maha samal päeval.
  • Mässukatset planeeriti ka Pärnus, kuid tegudeni seal ei jõutud.
  • 1. detsembril 1924 hukkus 21 valitsuse jõudude liiget ja tsiviilisikut, haavata sai 25 sõjaväelast ja 16 tsiviilisikut. Valitsuse liikmetest sai mässukatses surma tollane teedeminister Karl Kark.
  • Pärast mässukatse mahasurumist taaselustati vahepeal varjusurmas olnud kaitseliit ja reorganiseeriti poliitiline politsei.

 

Viimati uuendatud: 26. november 2018

NÄDALA EELINFO

Esmaspäev, 26. august
- Rahvastikuminister Riina Solman kohtub sotsiaalministri ja Eesti Lasterikaste Perede Liiduga.
 

Teisipäev, 27. august
- 27.-29. augustil osaleb pääste, kriisireguleerimise ja rahvastikutoimingute asekantsler Viola Murd HELCOM ja BALEX DELTA 2019 õppusel Taanis. PPA-st osaleb ka laevastiku lipulaev Kindral Kurvits. Tulenevalt õppuste järjekorrast jõuab 2020 aastal õppuse korraldamis kord Eestile.


Kolmapäev, 28. august
- Siseminister Mart Helme kohtub Vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimise Euroopa ameti (eu-LISA) direktori Krum Garkovi ja haldusnõukogu esimehe Zsolt Szolnokiga
- Kantsler Lauri Lugna kohtub Soome Siseministeeriumi kantsleri Illka Salmiga ning tutvub Soome piirivalvega.


Neljapäev, 29. august
- Siseminister Mart Helme ja rahvastiku minister Riina Solman osalevad VV väljasõiduistungil Kagu-Eestis.

 

KRIISIOLUKORDADEKS VALMISTUMINE

- Sinu ja su pere hakkamasaamine kriisiolukordades sõltub eelkõige teist endast!

- Ennast ja oma pere saad kaitsta kõige paremini, kui valmistud kriisiolukordadeks ette!

- Vaid sina tead kõige paremini oma pere vajadusi ja võimalusi!

- Tee kriisideks valmistumisel koostööd naabrite ja kogukonnaga!

- Ole valmis nädal aega iseseisvalt hakkama saama!

Käitumisjuhised kriisiolukordadeks leiate veebilehelt www.kriis.ee.