Kodanikupäev

26. novembril tähistatakse Eestis kodanikupäeva. Kodanikupäeval tõstame esile tegusate ja ettevõtlike inimeste panust Eesti ühiskonna arengusse.

Kodanikupäeva eesmärgiks on teadvustada kodanikuks olemist ja tõsta selle väärtust. 2015. aasta kodanikupäeva moto oli "Muusika ühendab", mis lähtus lõppenud muusika-aastast ning teadmisest, et muusika puudutab meid kõiki.

Kodanikupäeva tähistatakse 26. novembril, kuna sel päeval 1918. aastal võttis Maanõukogu vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta (2.37 MB, PDF). Sellega loodi ametlikus tähenduses Eesti kodaniku mõiste. Kodanikupäev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikuks pürgijatele. Sel päeval juhime tähelepanu kodanikutundele ning kodaniku õigustele ja kohustustele.

Kodanikupäeva aumärgid annab 26. novembril toimuval pidulikul kodanikupäeva tunnustusüritusel üle siseminister. Samal üritusel kuulutab kultuuriminister välja ka aasta kodaniku.

Uued Eesti kodanikud saavad oma kodakondsustunnistused kätte kodanikupäevale pühendatult just novembri lõpus pidulikel tseremooniatel Tartus, Narvas ja Tallinnas.

Eestis tähistatakse kodanikupäeva 1998. aastast.

 

Kodanikupäeva aumärk

Siseministeerium tunnustab kodanikupäeva aumärgiga vastutustundlikke ja hoolivaid inimesi, kes on näidanud ennast kodanikuna parimast küljest, seda kas märkimisväärse panuse eest ühiskonna ellu, edendades kodanikukasvatust või vabatahtliku töö eest enda kogukonnas.

Kodanikupäeva aumärgi kandidaate saavad siseministrile esitada nii üksikisikud kui ka organisatsioonid. Kandidaatide ettepanekud vaatab läbi siseministeeriumis loodud komisjon, kellel on õigus välja anda 15 aumärki. Komisjoni kuuluvad riigiasutuste ja kodanikeühenduste esindajad. Lisainfo kodanikupäeva aumärkide kohta: siseministeeriumi pressinõunik Merje Klopets (612 5227, merje.klopets@siseministeerium.ee).

Kodanikupäeva aumärgid annab iga aasta 26. novembril toimuval pidulikul kodanikupäeva tunnustusüritusel üle siseminister.

Vaata lisaks:

Aasta kodanik

Kultuuriministeerium kuulutab igal aastal välja aasta kodaniku konkursi. Tiitlile saavad kandideerida Eesti Vabariigi alalised elanikud ja kandidaate saavad esitada kõik soovijad. Aasta kodaniku aunimetusega tunnustatakse tegusana ja Eesti ühiskonna suhtes hoolivana silma paistnud inimesi.

Aasta kodaniku tiitli annab üle kultuuriminister iga aasta 26. novembril toimuval pidulikul kodanikupäeva tunnustusüritusel.

Aasta kodaniku konkursi kohta saab lisainfot kultuuriministeeriumi veebilehelt.